۱۳۹۷ مهر ۱۹, پنجشنبه

مرگ خاشقچی در سه قالب

مرگ دگر اندیشان در قالب روزنامه نگار و نویسنده و فعال سیاسی هر روز و هر روز در سرتاسر جهان اتفاق می افتد . جمال خاشقچی از عربستان که در ترکیه تکه تکه شده است گویا و یا ویکتوریا مارینوا از بلغارستان که در کنار رود دانوب به قتل رسیده است .

این خبر را می توان در سه قالب دید .

اول ترس .

 خبر تکراری نیست . اما آن چه واکنش را شدید کرده است اول از همه ترسناک بودن کشته شدن یک روزنامه نگار در قلب کشوری با اسلام سکولار است که گویا بدنش تکه تکه شده و از کنسولگری عربستان در آنکارا خارج شده است . این میزان از سبعیت در سر خط خبرها هر روز به چشم می خورد اما این مورد دیگر شاهکاری گویا از محمد بن سلمان رهبری که می خواست خودش را پیشرو و مترقی معرفی کند اما غروری ناشی از قدرتش او را جاهل کرد و کار دست خودش داد .

دوم خنده .

اما آن چه این خبر را خنده دار می کند واکنش از سوی بعضی از رجال سیاسی است که در سرتاسر دنیا پراکنده اند و همه به شدت از جهت جهل باهم وجه اشتراک دارند .از واکنش ترامپ تا مسئولین ایران و از همه بدتر اردوغان در ترکیه . او امروز عربستان را تهدید می کرد که باید در این زمینه شفاف عمل کند و اعلام کند که چه بر سر جمال خاشقچی آورده است . این ژست دلسوزانه و حقوق بشری به هرکسی بیاید به اردوغان نمی آید . هنوز از ذهن عده ایی چون نویسنده این وبلاگ نرفته است که جهان در حالی که به سبعیت حمله داعش به کردان ایزدی عراق متحد شده بود پسر اردوغان در حال معامله نفت با رهبران داعش بود و طبق معمول انکار صحت این خبر از سوی سیاسیون و اردوغان بود . انگار این مدل از سیاسیون عادت کرده اند تا خودشان را به نادانی بزنند چون راهی برای فرار جز جهل برایشان نمی ماند .

سوم گریه .

اما بخش غم انگیز این خبر در سرتاسر جهان این است که کمی آن ورتر از قلب اروپا در بلغارستان روزنامه نگاری به قتل می رسد که درباره فساد در بلغارستان تحقیقات می کرده است . ذهن خلاق فیلم نامه نویسانی هالیوودی به کار می افتد . داستانی سر هم می شود و فیلمی به روی پرده می رود . کات و تمام . باز دوباره تا مرگی دیگر که خبر قتل روزنامه نگاری و یا نویسنده و دگر اندیشی بر سر خط خبرها جای بگیرد ، خبر بالا و پایین شدن قیمت نفت جای تمام خبرها را می گیرد و ما می مانیم و یک تلخند طولانی به میزانی که زنده باشیم .

چهارم نتیجه .

این روند پایانی ندارد و باید قدردان تلاش مردان و زنانی از جان گذشته باشیم و لعن کنندگان رّجالانی سیاسی از قبیل اردوغان و بن سلمان و .... .

========================
خبر تکمیلی و معجزه فناوری 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

برای سحر آن دختر آبی

خبر کوتاه بود ... دختر آبی به آفریننده آبی جان سپرد و راهی دیار عدم شد . به همین سادگی و این سادگی مزه ایی تلخ در دهان هر کسی خواهد شد که ...